poniedziałek, 6 maja 2013

beginning/ początki

I got interested in blogging, being already pregnant. I really enjoy the way some bloggers express their own unique style no matter what opinions they hear. They do what they like and it brings them in some way, joy and satisfaction. Initially, blogging, for the most part seems to be a hobby activity but some bloggers treat it as a part of their lives, the way they express themselves. Sometimes blogs do not bring anything special to people who visit them, but they are so interesting, that we want to go back, because something attracts our attention. As I already mentioned above, I am pregnant and reading many blogs connected mainly with the subject of fashion. Doing so, I really wanted to create one of them myself. However, mine will be a little different from the ones I know. I'll post information not only about dresscode, but also tips, personal feelings about the pregnancy, and later about lactation period, and we will see what happenes.

Tematyką blogów zaczęłam interesować się, będąc już w ciąży. Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki niektórzy blogerzy prezentują swój własny, niepowtarzalny styl i bez względu na to, jakie słyszą opinie, robią to co lubią i przysparza im to w jakiś sposób radość, satysfakcję. Początkowo prowadzenie bloga, dla większości wydaje mi się być hobbistycznym zajęciem, natomiast u części z blogerów przeradza się w część wpisaną w ich życie, sposób wyrażenia siebie. Niekiedy blogi, nie wnoszą nic specjalnego do życia odwiedzających go, ale są tak ciekawe, że chcemy na nie wracać, bo coś przyciąga naszą uwagę.
Jak już wyżej wspomniałam, w ciąży, przeglądając sporo blogów, głównie o tematyce modowej, zapragnęłam sama takiego stworzyć. Jednakże nieco będzie się różnił, od już poznanych. Będę w nim zamieszczać nie tylko stylizacje, ale także porady, osobiste odczucia na temat przebiegu ciąży, później okresu laktacji i zobaczymy jak się rozwinie :).


cap: c&a + with one's own hand sew Swarovski elements
scarf: river island
faux fur: river island
pants/leggins: river island
bag: dkny
shoes: no name

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz